KÖLTÖZÉS

Új tárhelyre telepítettem a "főhadiszállást", munkáim, rajzaim, az írások, videók mostantól a következő címen tekinthetők meg:


Bemutatkozás / Introduction

A szegedi Tömörkény István Művészeti Szakközépiskola díszítőszobrász szakán végeztem 2005 - ben.
A Magyar Képzőművészeti Egyetem szobrász tanszékén 2012-ben védtem diplomámat.
Mestereim Szegeden Bánvölgyi László, Fritz Mihály, Kalmár Márton és Kis Jenő voltak, jelenlegi mesterem: Farkas Ádám.

I graduated from the sculpture and statuary department in Tömörkény Istvány Secondary School for Arts and Crafts (Szeged)
in 2005.
I defended my sculptor's diploma in the sculptor department of the Hungarian University of Fine Arts in 2012.
My masters in Szeged were: Bánvölgyi László, Fritz Mihály, Kalmár Márton, Kis Jenő. My current master is Farkas Ádám.

Kapcsolat / Contact

Saját fotó
E-mail: retkesmate@gmail.com
Cím: 6060, Tiszakécske, Tiszasor u. 86.

2012. augusztus 18., szombat

Diploma




"A szobornak éppen olyan fontos tulajdonsága a hang, amit hallat („kinek füle van hozzá”), mint a forma, ami szemmel látható. Semmilyen más formaegyüttes nem hallatná éppen ezeket a hangokat, vagyis ezek a hangok nem jellemezhetnek semmilyen más hangzó szobrot; még akkor sem sikerülne ugyanez, ha ezeket az elemeket újra, ugyanígy megpróbálnám összehegeszteni.
A hangot a szobor mozgásából származó energia szüli meg; mozgás nélkül a hang rejtve marad az előretörő fogakban, melyek higgadtan várják a megmozdulás pillanatát, amikor a Teljesség feláldoztatik, szétdaraboltatik és szétmarcangoltatik.
Az áldozati szertartás során a hang megszületik, és a Teljesség csendje, a  tökéletesen szétterpeszkedett valószínűségi hullámok minden függvénye összeomlik, hogy a „tiszta forma” millió új formát öltsön, és a szertartás végén mindez elenyésszen és elcsendesedjen és a részek újra egésszé váljanak. Az Egyből így Kettő lesz, a Kettő pedig a Háromban újra Egyesül.
Munkám végeredménye szándékom szerint az, ami eredendően maga a munkám is volt: áldozati tevékenység végrehajtása. Olyan szimbólumát szerettem volna létrehozni a Teljességnek, mely minden befogadót tevékenységre, részvételre, cselekvésre sarkall. A tevékenység, ha figyelemmel társul, áldozat, és jóga - és „a jóga nem egyéb, mint a cselekedetekben való jártasság”11.


11Bhagavad Gītā, VI. 2. Más szóval a jóga nem azt jelenti, hogy az ember többet vagy kevesebbet csináljon a kelleténél, sem azt, hogy egyáltalán semmit ne csináljon, hanem hogy cselekedjék, de ne ragaszkodjon cselekedetei gyümölcséhez […]; idézi: A. K. Coomaraswamy"

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

Keresés ebben a blogban